Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metal Gear Solid: Portable Ops

26. 2. 2008

 

Vydavatel: Konami
Vydání: V prodeji
Žánr: akční

Kojima Production konečně vypustili do světa nejočekávanější PSP projekt tohoto roku. Zrodil se nový hit? To, se dozvíte v naší recenzi. Nový král akčních her na PSP přichází.


Pokud, jste někdy shlédli trailer na nový Metal Gear Solid: Portable Ops, jistě jste si všimli, že hra navazuje na hru Metal Gear Solid: Snake Eater. Metal Gear Solid: Portable Ops rozvíjí dále příběh genetického otce Solida Snaka Big Bosse. Oproti SnakeEater se posuneme v čase o 6 let. Tedy do roku 1970, kdy je Big Boss zajat vládou USA, aby jistý Cunningham zjitil, kde se nachází druhá polovina Philosophers Legacy. Hra tedy začíná nečekaně ve vězení. Z něho se musíte co nejrychleji dostat, aby jste zabránili nukleárnímu incidentu. Ten se chystá rozpoutat Cunningham. Ten podvedl vlánu USA a na svoji základnu si přivezl nový typ Metal Gearu. Hodlá jím zaútočit na SSSR, pokud nebude splněno, to co chce. V případě odpálení jaderné hlavice, bude všechna vina svalena právě na Big Bosse.


Snake ve vězení potká jistého Roye Campbella. I on byl se svoji jednotkou přepaden a zajat. Snake společně s Royem Campbellem utečou z vězení a společným úsilým se snaží zabránít vypuštění nukleárni hlavice. To, bohužel, sami nemohou zvládnout. Brzy, proto musí Snake a Roy Campbell, naverbovat vlastní vojáky z Genovi strany. Tedy ze strany, hlavního padoucha Metal Gear Solid: Portable Ops. Dostáváme se tak k první velké novince v sérii Metal Gear. To je již zmíněné verbování vojáků a založení vlastních jednotek. Vojáka naverbuje Snake tak, že ho v misi omráčí a dotáhne do nákladního vozidla, kterým na každou misi přijede. Vojáky neverbujete jen tak, z legrace. Posíláte je už do prozkoumaných úrovní a ti vám podávají reporty, co se tam děje. Dozvíte se tak spoustu informací, které jsou nezbytné pro postup hrou.


Rovněž vám vaše jednotka může pomáhat během mise. Dokonce bude během hraní mise, kdy vámi složená jednotka bude muset zachránit zajatého Snaka. Dále vám vaši vojáci pomáhají ve výrobě zbraní. Váš technický tým se bude hodit ve chvíli, kdy budete potřebovat bombu k odpálení několika generátorů. Hra se tak dělí na 3 části. 2 z toho jsou herní. První herní částí je Intermission. Zde máte mapu s lokacemi, které jste již navštívili a oblasti infiltrovaní vašimi vojáky. Rovněž si zde čtete reporty, ukládáte hru, dáváte rozkazy vaší jednotce a sestavujete si také tu, která vás doprovodí na jednotlivé mise. Když už se dostanete do akce, tak hratelnost je klasicky Metalgearovská. Samozřejmě s jistými omezeními, které bylo nutné na PSP udělat. Snake nezapomněl od minula ani techniku CQC, kterou ho naučila The Boss. Na tu je v příběhu několikrát poukázáno, ale to už bych moc prozrazoval příběh.


Kamera která sleduje po dobu hraní Big Bosse, je stejná jako v Metal Gear Solid: Subsistence. Bohužel, zde chybí druhá analogová páčka. To je vyřešeno tak, že kameru si nastavujete na šipkách. To, je bohužel kámen úrazu. Občas správné nastavení je opravdu peklo a chce to hodně cviku. Navíc v souboji třeba s NULL, se jedná spíše o souboj s kamerou. Když už jsem nakousl bosse, tak vás čeká celkem 6 soubojů. Ty se liší nejen obtížností, ale i taktikou na každého bosse. Až budete bojovat poslední souboj s Genem, tak občas budou padat tvrdá slova. Rozhodně jeden z nejtěších soubojů, jaký se kdy v sérii objevil. Až vás skolí na jeden útok, těsně před koncem, dokáže to vyvolat záchvat zuřivosti. O to větší radost máte, když už je konec. Rovněž stojí za zmínku souboj s NULLem. Ten má jako Ninja z MGS šavli a Snaka může kdykoliv rozpůlit na dvě poloviny. Dál se střetnete s Pythonem. Ten vám při souboji může kdykoliv zmrazit zbran. Pokud budete chtit jakéhokoliv bosse dostat do své jednotky, musíte mu však ubrat staminu na minimum.


Předmětů můžete mít ve hře jen 4 přímo u sebe. Můžete si ale rovněž vybrat, jaké zbraně si na danou misi vezmete. Rovněž vybavení. Třetí součástí MGS: PO jsou střihové sekvence. Ty jsou po vzoru MGS: Digital Graphic novel zpracovány pomocí komiksu. Nechybí ani výtečný dabing, který se opravdu povedl. Do toho všeho si přidejte vynikajíci hudbu, která nemá na PSP obdoby. Dokonce se může mluvit o nejlepším soundtracku tohoto roku. Graficky hra vypadá jen o chlup hůře něž PS2 MGS3. Některé úrovně se až nápadně podobají těm z MGS3, dále pak i z MGA. Část, která může prodloužit herní dobu o několik desítek hodin je online multiplayer. Ten si bere za vzor MGS: Subsistence. Pokud zvládnete nepřátelské ovládání čeká vás hodně zábavy. Hra rovněž podporuje Game Sharing. Pokud si budete chtít opravdu pohrát s Metal Gear Solid: Portable Ops, můžete si odemknout postavy z předchozích dílů MGS. Ty pak naverbovat do své jednotky.


A jak tedy dopadl nový Metal Gear? Hra má vynikající příběh, výtečné bossy, ale bohužel ji trošinku sráží do kolen hratelnost, která se opakuje od MGS2. To začíná po chvilce nudit. Rovněž ovládání hře nepřidá. Pokud, ale chcete mít na PSP jednu z nejlepších her, potom je pro vás MGS: PO povinost. Ostatní by měli zvážit, jestli už nepřišel čas si PSP také pořídit.

Grafika - 10/10 - Možnosti PSP dosáhli maxima.
Hudba - 10/10 - Vynikající jako vždy.
Hratelnost - 8/10 - Krkolomné ovládání a klasická hratelnost.
Trvanlivost - 9/10 - Pokud se připojíte k internetu, tak nekonečná.

Celkově - 9.1/10