Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brothers In Arms D-Day

26. 2. 2008
Vydavatel: UbiSoft
Vydání: V prodeji
Žánr: akční

Verze hry: Prodávaná (UMD), poskytla Cenega


Série Brothers In Arms je na velkých konzolích velmi oblíbená. Gearbox a Ubisoft, tak chtějí tuto značku ždímat, jak to jen jde a tak se nyní objevuje i verze pro PSP.


Brothers In Arms Road to Hill 30 a Earned in Blood byly skvělé hry. Nedávno se dočkali i majitelé přenosného Playstationu, z videí a obrázků hra nevypadala vůbec špatně. Ba co víc, vypadala hodně lákavě. Brothers In Arms D-Day si konečně proklestil cestu i k nám do redakce a tak je potřeba říci finální verdikt. PSP verze je klasická akční hra, viděná z první osoby. Ovládání je celkem dobře vyřešeno, i když má určitě pár mušek. Hlavní hrdina se rozhlíží i pohybuje analogem, což je o něco příjemnější než v MoH. Bohužel se můžete rozhlížet analogem jen ve směrech běhu. Nemůže se tak podívat nahoru nebo dolu. K plnému rozhlížení poté slouží kolečko, ale i to nezabrání k občasné frustraci. Jako u velkých brášků, i zde budete ovládat dvojici veteránů Bakera a Hartsocka. Celá hra se odehrává ve Francii, během dne D. Nečekejte ovšem nějaké vzrušující mise, na které byste nezapomněli. Většinou vás čeká procházení pevně daných cest podél luk a občas narazíte na nějaké to stavení. Vývojáři si tak s level designem nedali vůbec práci a hodně lokací se i dost opakuje. Samotná náplň misí není také nijak oslnivá a většinou stačí jen někam dojít nebo něco zničit.


Dostáváme se tak k největší přednosti série BiA. Tou je taktický postup s několika členy své jednotky. I zde máte svoji jednotku a dáváte ji rozkazy. Takže své bojovníky posíláte na různá místa, dáváte jim rozkaz krýt vám záda i rychlou čistku. Nejefektivnější je právě rychlá čistka, kdy se vojáci rozběhnou k nepřátelům a rychle je zneškodní. Bohužel hodněkrát se stane, že váš drahý kamarád se rozeběhne naposled. Tuto část hry, ovšem, dost kazí umělá inteligence. Ta hodně táhne hru dolů a takto dementní protivníky jsem už dlouho neviděl. Vše, tak můžete vyřešit sami a ani své spolubojovníky nepotřebujete. Doom styl je tu hodně efektní a někdy vám ani nic jiného, díky bugům nezbude. Za příklad můžu uvést vojáka schovaného za bednou, kterému vyčuhuje půlka těla. Normálně byste zaměřili a odpráskli ho z větší vzdálenosti. Zde se ovšem může stát a děje se často, že i po 10 střelách voják stojí dál a v poklidu na vás zírá. Navíc i další bugy, vám budou znepříjemňovat postup hrou. Můžu uvést třeba zasekávání spojenců o různé předměty nebo plující zbraně ve vzduchu. Abych jen nekritizoval, tak za co si vývojáři zaslouží pochvalu, jsou zbraně. Těch je ve hře velké množství a každý si jistě nalezne tu svou oblíbenou. Ke střelným zbraním zhruba ve třetí misi přibudou granáty, a pokud se je naučíte házet, můžete si ještě více usnadnit cestu vpřed. K dispozici máte i taktickou mapu po stisknutí tlačítka SELECT, kde vidíte vaše spojence, předměty na mapě i protivníky. Tuto věcičku budete hodně používat. Hra obsahuje i kooperativní hru pro dva hráče ve skimrish módu. Tato možnost, bohužel, vyžaduje dvě kopie hry a tak na game sharing rovnou zapomeňte. Grafická stránka je na poměry PSP celkem pěkná, ale vše kazí holá stavba úrovní. Navíc občas klesne i framrate a to teprve budete vzteky bez sebe. Hudební a zvuková stránka je poté na hodně dobré úrovni a je to jedna z nejlepších složek ve hře.


Brothers In Arms D-Day zaostává v AI nepřátel i spojenců a celkově se jedná o jednoduchou střílečku, doomovku. Čekali jsme postupný útok, ale stačí pouze úrovní proběhnout. Škoda, snad příště se to povede lépe.

+ Celkem pěkná grafika, týmová spolupráce, zbraně, hudba
- Umělá demence, level design, bugy

Grafika -7.5/10 -
Hudba - 7.0/10 -
Hratelnost - 6.0/10 -
Trvanlivost - 5.0/10 -

Celkově - 69/100